Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan
Infinix Note 50 Pro
Rs. 79,899
InStock
Colors
Infinix Note 50 Pro Price & Specifications
| Release Date | 27-03-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.26x74.43x7.32mm |
| Phone Weight | 198g |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 |
| Phone Type | FHD+ AMOLED with 144HZ Refresh Rate |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5200mAh |
| Front Camera | 32MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP OIS+8MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| GPU | Mali-G57 |
infinix note 50 pro price in Pakistan is 79,899 PKR. infinix note 50 pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. infinix note 50 pro launched with impressive color options titanium_grey,enchanted_purple,racing_grey. infinix note 50 pro phone weighs only 198g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. infinix note 50 pro is set up with a 50MP OIS+8MP back camera and 32MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G100 Ultimate and Mali-G57 ensure the smooth performance of infinix note 50 pro. The Display of infinix note 50 pro supports Resolution up to 1080 x 2436 and the screen Size is 6.78 INCHES. The phone Screen is protected with the latest 6.78 INCHES. Mobile battery capacity is 5200mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and infinix note 50 pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 50 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 79,899 |
| Release Date: | March 27, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Infinix Note 50 Pro Price and Specs
| Infinix Note 50 Pro 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 79,899 |